Karpatská cena za sociálne inovácie

Komunitné projekty a iniciatívy z východného Slovenska sa môžu opäť uchádzať o Karpatskú cenu za sociálne inovácie

Medzinárodná Karpatská platforma občianskych organizácií prepája iniciatívy z občianskeho sektora v 5 krajinách Karpatského regiónu. Po roku opäť vyhlasuje ocenenie Karpatská cena za sociálne inovácie. Projekty a iniciatívy organizácií a neformálnych zoskupení z Košického a Prešovského kraja je možné prihlasovať do 30.4. 2025.

Prvýkrát za Slovensko medzinárodnú cenu Karpatskej platformy vyhlasuje Komunitná nadácia Bardejov. Je to v poradí tretí ročník odovzdávania ocenenia menším organizáciám, ale aj neformálnym iniciatívam za projekty, ktoré boli zrealizované v posledných dvoch rokoch. Zloženie krajín, ktoré cenu spoločne odovzdajú, sa nezmenilo – opäť to budú Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Slovensko a Rumunsko. Za každú krajinu bude ocenený jeden projekt. Slávnostné oceňovanie sa uskutoční v júli 2025 v Maďarsku.

Posilnenie spoločnosti a podpora komunít

Karpatská platforma občianskej spoločnosti vychádza zo spoločnej vízie posilniť na území Karpatského regiónu občiansku spoločnosť a podporiť spoluprácu medzi organizáciami, ktoré pracujú pre komunity v tomto regióne. Karpatská platforma občianskych organizácií vznikla v roku 2019. Združuje a podporuje organizácie a iniciatívy v rámci Karpatského regiónu na Slovensku, v Maďarsku, v Poľsku, na Ukrajine aj v Rumunsku. Zameriava sa na budovanie kapacít, prepájanie na miestnej aj medzinárodnej úrovni, na výmenu skúseností a osvedčených postupov v téme sociálnych inovácií.

Projekty, s ktorými sa môžu organizácie zapojiť do súťaže, by sa mali týkať oblastí mobilizácie sociálneho, kultúrneho a ekonomického potenciálu komunity, inklúzie, rozvoja nových sietí a sociálnych partnerstiev, podpora dobrovoľníctva, budovanie partnerstiev medzi organizáciami občianskej spoločnosti, samosprávou a súkromnou sférou, rozvoj komunitnej filantropie a sociálnej zodpovednosti, cezhraničnú spoluprácu medzi organizáciami občianskej spoločnosti, ktorá prispela k riešeniu lokálnych výziev. Výzva ma okrem toho každý rok aj špecifické zameranie – aj v tomto roku budú prioritne hodnotené projekty a iniciatívy, ktoré reagovali na vojnu na Ukrajine, no pribudla aj nová oblasť: projekty zamerané na zapojenie mládeže.

V roku 2021 bol vyhlásený pilotný ročník Karpatskej Ceny za sociálne inovácie. Na Slovensku sa stala víťazom Nadácia DEDO s iniciatívou Registračný týždeň 2021. Celkom bolo prihlásených 7 projektov z východného Slovenska. Teší nás, že už v tomto ročníku sa medzi prihlásenými objavil aj bardejovský projekt, ktorý prihlásilo Gymnázium Leonarda Stockela. Vybrané projekty zo všetkých krajín boli publikované v tejto brožúre.

V druhom ročníku v roku 2024 sa na prvom mieste umiestnila organizácia Ženský algoritmus s projektom Women2Women. Celkový počet prihlásených projektov bol 6.

Podmienky súťaže

Žiadateľmi môžu byť registrované neziskové organizácie alebo neformálne skupiny so sídlom a pôsobením v Karpatskom regióne – na Slovensku je to Košický a Prešovský kraj. Prihlášky organizácií a iniciatív z iných regiónov a pobočiek organizácií, ktoré majú sídlo mimo týchto regiónov, nebudú hodnotené.

Žiadosti bude porota vyhodnocovať na základe nasledovných kritérií:

  •  relevantná prezentácia a informácie o kontexte inovácie, prečo bola realizovaná
  • opis hlavných hmatateľných výsledkov a vplyvu inovácie na komunitu; ako to prispelo k dlhodobému napredovaniu komunity
  • jasný opis postupnosti realizácie projektu (vítané sú fotografie a videá)
  • presvedčivé vysvetlenie, v čom je projekt inovatívny
  • udržateľnosť realizovanej inovácie a plány do budúcnosti

Formulár na prihlásenie sa do súťaže nájdete online na tomto odkaze.

Celá výzva na prihlasovanie projektov a iniciatív v slovenčine je dostupná tu.

_________________________________________________________________________

Prihlasovanie projektov prebieha do 30. apríla 2025. Organizátori si vyhradzujú právo na ďalšie úpravy. Realizáciu Karpatskej ceny za sociálne inovácie 2025 v rámci projektu „Carpathian Civil Society Platform for a lasting impact“ podporeného vďaka International Visegrad Fund v rámci spolupráce medzinárodnej Karpatskej platformy.