Komunitné projekty a iniciatívy z východného Slovenska sa môžu už tretíkrát uchádzať o Karpatskú cenu za sociálne inovácie
Medzinárodná Karpatská platforma občianskych organizácií prepája iniciatívy z občianskeho sektora v 5 krajinách Karpatského regiónu. Vyhlasuje tretí ročník ocenenia Karpatská cena za sociálne inovácie. Projekty a iniciatívy organizácií a neformálnych zoskupení z Košického a Prešovského kraja je možné prihlasovať do 30.4.2025.
Žiadateľmi môžu byť registrované neziskové organizácie alebo neformálne skupiny so sídlom a pôsobením v Karpatskom regióne – na Slovensku je to Košický a Prešovský kraj.
Podpora menších iniciatív a inovatívnych projektov
Karpatská platforma občianskej spoločnosti vychádza zo spoločnej vízie posilniť na území Karpatského regiónu spoluprácu medzi organizáciami, ktoré pracujú pre komunity v tomto regióne. Zameriava sa na budovanie kapacít, prepájanie na miestnej aj medzinárodnej úrovni, na výmenu skúseností a osvedčených postupov v téme sociálnych inovácií.
Súťažné projekty a iniciatívy sú podmienené konkrétnou témou. Projekty, s ktorými sa môžu organizácie zapojiť do súťaže, by sa mali týkať oblastí mobilizácie sociálneho, kultúrneho a ekonomického potenciálu komunity, inklúzie, rozvoja nových sietí a sociálnych partnerstiev, podpora dobrovoľníctva, budovanie partnerstiev medzi organizáciami občianskej spoločnosti, samosprávou a súkromnou sférou, rozvoj komunitnej filantropie a sociálnej zodpovednosti, cezhraničnú spoluprácu medzi organizáciami občianskej spoločnosti, ktorá prispela k riešeniu lokálnych výziev. Výzva ma okrem toho každý rok aj špecifické zameranie – aj v tomto roku budú prioritne hodnotené projekty a iniciatívy, ktoré reagovali na vojnu na Ukrajine, no pribudla aj nová oblasť: projekty zamerané na zapojenie mládeže.
Pilotný ročník Karpatskej Ceny za sociálne inovácie bol vyhlásený v roku 2021. Na Slovensku sa stala víťazom Nadácia DEDO s iniciatívou Registračný týždeň 2021. V druhom ročníku v roku 2024 sa na prvom mieste umiestnila organizácia Ženský algoritmus s projektom Women2Women. Víťazné projekty zo všetkých krajín sú zverejnené na webe platformy: www.karpatnet.com , kde musia byť projekty uchádzajúce sa o cenu zaregistrované.
Porota zložená z odborníkov
Odborná porota bude zložená zo zástupcov organizácií ETP Slovensko (predchádzajúci zástupca v Karpatskej platforme za Slovensko), Nadácie Dedo (výherca prvého ročníka ceny) a firmy Kamax. Porota vyberie z organizácií a iniciatív víťaza za Slovensko, víťaz vzíde z každej z krajín Karpatského regiónu.
Podmienky súťaže
Žiadosti bude porota vyhodnocovať na základe viacerých kritérií. Dôraz sa bude klásť na relevantnú prezentáciu a informácie o kontexte inovácie, prečo bola realizovaná. Dôležitý je tiež opis hlavných hmatateľných výsledkov a vplyvu inovácie na komunitu, jasný opis postupnosti realizácie projektu, presvedčivé vysvetlenie prínosu projektu a udržateľnosť realizovanej inovácie.
Projekt by mal spĺňať aj ďalšie podmienky – mal by byť realizovaný v posledných dvoch rokoch (alebo jeho etapa) v Prešovskom alebo Košickom kraji, kde musí byť zároveň aj sídlo organizácie. Organizácie mimo tohto regiónu, alebo pobočky väčších organizácií, nebudú hodnotené.
V každej zo zapojených krajín Karpatského regiónu – Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Poľsko a Rumunsko, bude ocenený jeden víťaz. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční v júli 2025 na medzinárodnom podujatí Karpatskej platformy.
Podrobnejšie informácie a formulár na prihlásenie sa do súťaže nájdete online na https://knbj.sk/karpatska-cena-za-socialne-inovacie/ .
Kontaktná osoba:
Veronika Pachová, správkyňa Komunitnej nadácie Bardejov
+421 948 313 784