Projekt Komunitná nadácia Bardejov 2.0, ktorý sme realizovali posledných 18 mesiacov v rámci programu Stronger Roots for civil society s podporou Nadácie otvorenej spoločnosti, bol pre nás zásadným krokom k rozvoju dovnútra organizácie aj smerom k našim komunitám. Našou ambíciou bolo nielen lepšie porozumieť komunite priaznivcov, ale aj posilniť vlastné kapacity, zvládnuť a čo najlepšie využiť generačnú výmenu vo vedení nadácie.
Čo bol cieľ projektu?
Chceli sme:
- analyzovať potreby a motivácie našich priaznivcov a podporovateľov,
- na základe potrieb aktualizovať programy a aktivity nadácie,
- posilniť interné kapacity,
- zaviesť udržateľné nástroje a procesy pre ďalší rozvoj.
Čo sa nám podarilo?
- Zavedenie nástroja Egrant – prechod od wordových dokumentov k digitálnej, ekologickejšej a flexibilnejšej administrácii grantových programov.
- Komunikačná stratégia a vizuálna identita – vytvorili sme logomanuál, zmodernizovali ikony grantových programov a dotvorili pre programy, ktoré ich doposiaľ nemali. Prijali sme posilu pre oblasť PR a dnes je nás konečne „všade plno“.
- Fundraisingový plán – s jasne stanovenými cieľmi a stratégiami. Získali sme konkrétne nápady ako komunikovať naše poslanie tým, ktorí nás v budúcnosti môžu podporovať.
- Teória zmeny a meranie dopadu – v spolupráci s expertkou z Pontisu sme vytvorili teóriu, ktorá nám umožní lepšie vyhodnocovať vplyv našich aktivít na komunity, aby sme sa vedeli lepšie rozhodovať, ktoré aktivity majú zmysel a ktoré želaný dopad nemajú.
- Prieskumy a fokusové skupiny – získali sme cennú spätnú väzbu od komunity a posilnili kontakt s podporovateľmi napríklad aj prostredníctvom formátu Raňajky s KNBJ. Výsledky prieskumu potrieb obyvateľov sme odprezentovali pred poslancami, komisiami a neziskovkami a sú verejne dostupné na našom webe pre všetkých.
- Vzdelávanie a mentoring – absolvovali sme školenia, kde sa nám otvorili nové oblasti, na ktorých sme popracovali a spoznali nových ľudí, ktorí sú odborníkmi vo svojich témach. Pracovali s mentorom Arnoldom Kissom, ktorý nás pravidelne zásoboval svojou expertízou vo vzdelávaní a práci s komunitami a my sme mu priblížili a navždy zosobnili Bardejov.
Čo sme sa naučili?
- Otvorené výberové konania sú kľúčové – nikdy neviete, kto zareaguje, ak sa nebojíte prekročiť svoju „bublinu“. Náš tím sa tiež rozrástol až po Žilinu.
- Meranie dopadu nie je len módne slovo – je to nástroj, ktorý dáva našej práci zmysluplný rámec a náš vplyv sa stáva ešte viac hmatateľným.
- Spätná väzba od komunity je nenahraditeľná – pýtať sa a počúvať posúva ďalej obe strany.
Ďakujeme všetkým, ktorí boli a sú súčasťou tejto cesty. Nadácia má pevnejšie korene a jasnejší smer. A to je len začiatok.
„Projekt bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti.
Projekt je financovaný Európskou úniou z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názorom Európskej únie alebo Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava. Ani Európska únia, ani Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava za nenesú zodpovednosť.“